Czy można nauczyć się przedsiębiorczości? Co nam w tym pomoże, a co utrudni to zadanie? I dlaczego wiedza ta stała się jednym z obowiązkowych przedmiotów w szkołach ponadpodstawowych? Bycia przedsiębiorczym może nauczyć się każdy z nas. Wymaga to jednak dyscypliny i znajomości podstawowych zasad tego przedmiotu. Jego poznanie ułatwi nam podręcznik podstawy przedsiębiorczości 2, czyli książka edukacyjna dedykowana drugim klasom liceum i technikum. Co z niej wyniesiemy?

Świadome życie

Podstawy przedsiębiorczości 2 z księgarni internetowej to podręcznik skupiający się przede wszystkim na przedstawieniu tego, czym właściwie jest przedsiębiorczość oraz przeniesieniu tej wiedzy do życia codziennego. Uczniowie będą uczyć się o etyce i moralności w biznesie, ale też dowiedzą się, jak założyć od podstaw własną działalność gospodarczą (zarówno jednoosobową, jak i większą). To jednak nie wszystko. Dużo tematów skupia się na przedstawieniu aktualnej sytuacji na rynku pracy, wypunktowaniu najbardziej opłacalnych i potrzebnych dróg zawodowych oraz udzieleniu wskazówek na temat tego, jak poprowadzić swoją karierę. W drugiej części podręcznika pojawią się też lekcje opisujące pracę na etacie, działanie urzędów pracy oraz informacje prawne.

Ekonomia i finanse

Nieodłącznym elementem przedsiębiorczości są finanse i ekonomia. Bez znajomości tych dyscyplin ciężko jest prowadzić przedsiębiorcze życie. Dlatego podręcznik do tego przedmiotu zapoznaje nas również z tymi dyscyplinami, opisuje je pokrótce oraz przedstawia ich najważniejsze punkty. Wbrew pozorom podstawy przedsiębiorczości wymagać będą od nas nauczenia się wielu zagadnień teoretycznych, które w przyszłości będziemy wykorzystywać w działaniu zawodowym (czy to prowadząc własny biznes, czy pracując na umowie o pracę lub zlecenie). Autorzy podręcznika wskazują też wszystkie niebezpieczeństwa i zagrożenia związane z pracą zawodową. Znajdziemy tu sporo wskazówek dotyczących tego, jak znaleźć swoją pierwszą pracę oraz na co zwracać uwagę przy rozmowie z pracodawcą lub zleceniodawcą.